TERAPIA PSYCHOLOGICZNA
Terapia psychologiczna jest podstawową, zwyczajowo pierwszą formą pomocy psychologicznej.
Celem terapii psychologicznej jest doprowadzenia pacjenta do stanu równowagi emocjonalnej. Opiera się na rozmowie, ale nie jest to ekwiwalent pogawędki z przyjacielem. Obejmuje złożony proces różnorodnych oddziaływań psychologicznych.
Psychoterapia to metoda polegająca na nawiązaniu kontaktu terapeutycznego i kontynuowaniu relacji specjalisty z dzieckiem, która trwa zazwyczaj kilka miesięcy.
U dzieci terapia psychologiczna polega przede wszystkim na stosowaniu technik ekspresyjnych takich, jak: a) techniki wykorzystujące fantazję; b) techniki z wykorzystaniem opowiadań i historii; c) techniki ekspresji z wykorzystaniem arteterapii; d) techniki z wykorzystaniem zabawy i gry; e) zastosowanie lalek i kukiełek w psychoterapii dzieci i młodzieży; f) rysunek terapeutyczny.
W związku z tym w gabinecie psychologa dziecięcego można spodziewać się takich przedmiotów jak lalki, gry planszowe czy klocki.
W przypadku terapii dzieci i młodzieży często wykorzystuje się w praktyce terapeutycznej funkcje zabawy. Z perspektywy terapeutycznej zabawa daje dziecku możliwość odreagowania emocji
i odzyskanie stanu równowagi emocjonalnej, a terapeucie szansę na zaobserwowanie uczuć i zachowań małego pacjenta
Terapia psychologiczna dla dzieci i młodzieży – kiedy warto skorzystać z takiej pomocy?
· Jeżeli cokolwiek nas niepokoi w rozwoju lub zachowaniu dziecka;
· Dziecko wolniej się rozwija;
· Dziecko zostało postawione w trudnych okolicznościach;
· Dziecko przeżyło traumę.
Rodzaje terapii psychologicznej
· stymulująca rozwój procesów poznawczych i emocjonalnych;
· wspierająca nieharmonijny rozwój psychoruchowy;
· terapia psychologiczna może być indywidualna i/lub grupowa.