ROZWÓJ MOWY DZIECKA
Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7. roku życia można podzielić na cztery okresy: okres melodii, okres wyrazu, okres zdania i okres swoistej mowy dziecięcej.
Dzielnica Wawer
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 216 "Klonowego Liścia" w Warszawie
Dzielnica Wawer
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 216 "Klonowego Liścia" w Warszawie
Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7. roku życia można podzielić na cztery okresy: okres melodii, okres wyrazu, okres zdania i okres swoistej mowy dziecięcej.
Opowiadanie pomaga dzieciom lepiej zrozumieć i poznać świat. Chcesz nauczyć dziecko opowiadać? Odnoś się do waszych wspólnych doświadczeń – wspominajcie, budujcie pamięć wydarzeń minionych, oglądajcie wspólnie zdjęcia, przywołujcie historie z nimi związane.
Oddychanie to naturalna, niezbędna do życia, wielokrotnie powtarzana czynność fizjologiczna. Jest ważne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania aparatu artykulacyjnego. Gdy nabierasz powietrza robisz wdech, gdy wypuszczasz powietrze robisz wydech. Prawidłowo mówimy na wolnym długim wydechu.
Gimnastyka buzi i języka, czyli ćwiczenia narządów artykulacyjnych to zbiór zadań mających na celu podniesienie sprawności aparatu artykulacyjnego. Ćwiczenia obejmują sprawność warg, języka, policzków, podniebienia miękkiego. Dobra sprawność aparatu artykulacyjnego jest warunkiem prawidłowej wymowy.
Terapia psychologiczna jest podstawową, zwyczajowo pierwszą formą pomocy psychologicznej.
Depresja to potoczna nazwa zaburzeń depresyjnych, objawiających się przewlekłymi zaburzeniami nastroju (obniżeniem nastroju). Osoba doświadczająca depresji traci radość życia, staje się ospała i apatyczna, rezygnuje z dotychczasowych aktywności fizycznych i społecznych.
Techniki relaksacyjne to sposoby na rozładowanie stresu oraz złych emocji. Czas, w którym obecnie funkcjonują nasze dzieci, jest czasem wzmożonego odczuwania stresu. Nie tylko pandemia, ale również brak kontaktu z rówieśnikami mogą być czynnikiem wywołującym złe emocje. Dlatego też, poniżej przedstawiamy sposoby relaksacji. Dzieci powinny móc odprężyć się nie tylko fizycznie, ale również psychicznie.
Czas obecny to trudny czas zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Epidemia wywołuje różne uczucia stres, lęk, niepewność. Uczucia te ze znacznie większym niepokojem przeżywają dzieci, każde radzi sobie z nimi inaczej. Dlatego dzieci potrzebują teraz dużo wsparcia i miłości od najbliższych.
Poprawność ortograficzna odgrywa dużą rolę w życiu szkolnym, zawodowym i społecznym ze względu na konieczność częstego porozumiewania się za pomocą pisma.
Dobrze funkcjonujący wzrok pozwala dziecku na orientację w przestrzeni, sprawne poruszanie się w niej oraz wykonywanie różnych czynności – rysowanie, pisanie, czytanie.
Kształtowanie orientacji przestrzennej rozpoczyna się już od dnia narodzin dziecka.
Pisanie wymaga bardzo wielu umiejętności, do których należą między innymi precyzyjne ruchy, odpowiedni poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej i koordynacji całego ciała. Ćwiczenia grafomotoryczne wpływają w znaczący sposób na rozwój tych sprawności.
Z dobrze rozwiniętą pamięcią łączy się nierozerwalnie dobrze rozwinięta koncentracja uwagi. Bez usprawniania umiejętności skupiania uwagi (o której piszę pod koniec naszego poradnika) nasz mózg nie jest w stanie w pełni wykorzystać swoich niesamowitych możliwości.
Ruch to zdrowie! Rozwój fizyczny dziecka to proces skomplikowany i wieloetapowy. Każdy maluch przyswaja nowe umiejętności ruchowe adekwatnie do swojego wieku. Poznawanie świata i przetwarzanie odbieranych z zewnątrz bodźców ma za zadanie ukształtowanie młodego organizmu i nadanie mu odpowiedniej sprawności.
Żeby dziecko mogło efektywnie uczyć się i osiągać sukcesy na miarę swoich możliwości należy rozwijać Jego koncentrację uwagi. Bez skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu trudno jest dziecku zrozumieć jego treść, rozwiązać je oraz doprowadzić swoją pracę do końca.
Pomóż swojemu dziecku w matematyce.
TUS to skrót od słów Trening Umiejętności Społecznych.