Szkoła Bliżej Nauki
Nowości w roku szkolnym 2018/2019
21 LUTEGO ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE Z P. MARCINEM GRABOWSKIM, ENTOMOLOGIEM, POMYSŁODAWCĄ PROJEKTU M3 DLA PSZCZOŁY, KTÓRY JEST REALIZOWANY PRZEZ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W KLASACH 6A I 6B. PODCZAS DWU GODZINNEJ PRELEKCJI DZIECI ZAPOZNAŁY SIĘ Z RÓŻNORODNOŚCIĄ OWADÓW ZAPYLAJĄCYCH ŻYJĄCYCH W NASZEJ STREFIE KLIMATYCZNEJ. DZIKIE PSZCZOŁY, TRZMIELE, MOTYLE, CHRZĄSZCZE, PSZCZOLINKI NIE MAJĄ JUŻ DLA NAS TAJEMNIC.
PROJEKT „M3 DLA PSZCZOŁY”
Projekt ma za zadanie określić przydatność różnych materiałów użytych do budowy domków (hoteli dla owadów) jako miejsca do rozwoju oraz ocenić przydatność różnych kwitnących gatunków roślin, jako bazy pokarmowej dla dziko występujących pszczołowatych w ekosystemie miasta. Ważnym celem projektu będzie zweryfikowanie typu budowy domków pod kątem temperatur panujących w nich, jako jednego z głównych czynników warunkujących zasiedlanie domków przez owady. Uczniowie nauczą się planowania pracy badawczej, podstaw z entomologii (ekologii owadów zapylających) i podstaw ogrodnictwa.
Projekt "Szkoła bliżej nauki"
Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Szkoła bliżej nauki", który realizowany jest przez Centrum Nauki Kopernik w partnerstwie z miastem stołecznym Warszawą oraz samorządami z Mazowsza: Grodzisk Mazowiecki, Otwock, Żyrardów, Kobyłka, Lesznowola, Stare Babice. W projekcie bierze udział 38 szkół i około 1900 uczniów z województwa mazowieckiego.
Podstawowym celem projektu jest stworzenie w szkołach warunków dla nauczania metodą badawczą – czyli dociekania, zadawania pytań, eksperymentowania, sprawdzania i wyciągania wniosków.
Z naszej szkoły wytypowano dwie klasy piąte, których uczniowie będą brali czynny udział w projekcie wraz z nauczycielami.
Projekt Szkoła bliżej nauki zaplanowany jest na dwa lata – od września 2017 do końca sierpnia 2019 roku.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/projekty-europejskie/szkola-blizej-nauki/
Treść listu do uczestników
"Szanowni Państwo! Jest nam bardzo miło powitać wszystkich uczniów biorących udział w projekcie Szkoła bliżej nauki, który realizujemy w partnerstwie z miastem stołecznym Warszawą oraz samorządami z Mazowsza: Grodzisk Mazowiecki, Otwock, Żyrardów, Kobyłka, Lesznowola, Stare Babice. W projekcie bierze udział 38 szkół i około 1900 uczniów z województwa mazowieckiego. Podstawowym celem projektu jest stworzenie w szkołach warunków do nauczania metodą badawczą – poprzez dociekanie, zadawanie pytań, eksperymentowanie, sprawdzanie i wyciąganie wniosków. Projekt jest skierowany przede wszystkim do uczniów mazowieckich szkół podstawowych. W ramach dwuletnich działań przewidujemy: dwie wizyty w Centrum Nauki Kopernik, udział w rocznym projekcie badawczym prowadzonym w szkole oraz co najmniej 12 lekcji prowadzonych z wykorzystaniem metody badawczej. Nauczyciele działający w zespołach dydaktycznych przeprowadzą dla uczniów zajęcia dodatkowe z wykorzystaniem zestawów edukacyjnych Woda oraz zestawów do nauki programowania. W tym czasie doposażymy szkolne pracownie przedmiotowe, co w znaczny sposób ułatwi prowadzenie lekcji. Nasze działania kierujemy do uczniów, ponieważ zależy nam na wykształceniu w nich pasji do samodzielnego zdobywania wiedzy, eksperymentowania oraz umiejętności funkcjonowania w otaczających nas sieciach społecznych i informacyjnych. Mamy nadzieję, że udział w projekcie będzie nie tylko okazją do poprawy wyników w nauce, ale stanie się także trwałym elementem edukacyjnym, który pobudzi w uczniach kreatywność, przedsiębiorczość oraz umiejętność współpracy w grupie."
Warszawa, 16.10.2017 r.
SZKOŁA BLIŻEJ NAUKI
Projekty badawcze, prowadzone przez uczniów we współpracy z naukowcami, wyposażenie pracowni i lekcje pełne eksperymentów. Rusza dwuletni projekt Szkoła Bliżej Nauki, realizowany przez Centrum Nauki Kopernik w partnerstwie z samorządami z Mazowsza. Bierze w nim udział 38 szkół z Warszawy i mazowieckich gmin, ponad 160 nauczycieli i prawie 2000 uczniów.
Uczniowie jak naukowcy
Integracja edukacji z nauką jest jedną z najważniejszych dróg unowocześniania edukacji. Stosowanie metody badawczej w nauczaniu i korzystanie z różnorodnych przestrzeni edukacyjnych uczy odwagi i przygotowuje do różnych nieprzewidywalnych sytuacji w życiu.
Naukowiec codziennie mierzy się z nieznanym, ale wie, jak sobie z tym radzić: pyta, stawia hipotezy, testuje, błądzi, wyciąga wnioski, poprawia. Uczeń, poznając świat z pasją i odwagą – jak naukowiec, który na co dzień bada rzeczywistość – ma szansę być twórczy i krytyczny. Samodzielnie szukać rozwiązań. Bez obaw stawiać czoła wyzwaniom, jakie czekają go w dorosłym życiu. Współczesna edukacja musi reagować na zmiany. Przyszłość należy do ludzi twórczych, odważnych i odpowiedzialnych. Dlatego głównym celem Szkoły Bliżej Nauki jest zbliżenie środowisk edukacyjnych i naukowych oraz stworzenie w szkołach biorących udział w projekcie warunków do nauczania z wykorzystaniem elementów metody badawczej. Projekt pomoże rozwijać kompetencje nauczycielom i uczniom (umiejętności informatyczne i matematyczno-przyrodnicze, kreatywność, praca zespołowa) oraz promować aktywność naukową. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy odpowiednio przygotować edukatorów, uczniów oraz przestrzeń. Dlatego w projekcie zaplanowano warsztaty, zwiększające kompetencje nauczycieli, wyposażenie szkół w zestawy edukacyjne i specjalne zajęcia dla młodzieży.
Krok po kroku
Projekt Szkoła Bliżej Nauki został podzielony na etapy, które pozwolą dyrektorom, nauczycielom i uczniom wdrożyć się w pracę metodą naukową.
Już w zimowym semestrze 2017/2018 nauczyciele spotkają się na pierwszym warsztacie dotyczącym eksperymentów i interaktywnych eksponatów, po którym razem z uczniami zwiedzą Centrum Nauki Kopernik.
Kolejny warsztat nauczycielski odbędzie się na początku 2018 r. Jego uczestnicy dowiedzą się, jak tworzyć scenariusze zajęć z wykorzystaniem metody badawczej i przeprowadzą takie lekcje w swoich klasach. W tym czasie do szkolnych pracowni trafi także nowy sprzęt.
Rok szkolny 2018/2019 to kolejna wizyta klasowa w Centrum Nauki Kopernik, ze ścieżką zwiedzania tym razem aktywnie przygotowaną przez nauczycieli. We wrześniu 2018 r. rozpocznie się najważniejszy etap projektu - praca nad projektami z udziałem naukowców i udział w ich badaniach. Efekty wspólnych działań uczniów, nauczycieli i naukowców zostaną zaprezentowane w maju 2019 r.
Gdzie będziemy
Warszawa-Bemowo
Szkoła Podstawowa nr 362 im. prof. T. Kotarbińskiego
Warszawa-Mokotów
LXVIII Liceum Ogólnokształcące im. T. Chałubińskiego
Szkoła Podstawowa nr 103 im. Bohaterów Warszawy 1939–1945
Szkoła Podstawowa nr 146 im. J. Korczaka
Warszawa-Praga-Południe
Szkoła Podstawowa nr 120 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pułków Piechoty “Dzieci Warszawy”
Szkoła Podstawowa nr 312 im. E. Szelburg-Zarembiny
Warszawa-Rembertów
Szkoła Podstawowa nr 189 L. Wawrzyńskiej
Szkoła Podstawowa nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi im. Obrońców Radiostacji AK
Szkoła Podstawowa nr 254 im. gen. F. Żymirskiego
Warszawa-Śródmieście
Szkoła Podstawowa nr 32 im. Małego
Powstańca z Oddziałami Integracyjnymi
Warszawa-Ursus
Szkoła Podstawowa nr 383
im. Ks. S. Kard. Wyszyńskiego
Warszawa-Ursynów
Szkoła Podstawowa nr 81 im. L. Rudnickiego
Szkoła Podstawowa nr 322 im. J. Brzechwy
Warszawa-Wawer
Szkoła Podstawowa nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Horsta
Szkoła Podstawowa nr 216 z Oddziałami Integracyjnymi Klonowego Liścia
Warszawa-Wesoła
Szkoła Podstawowa nr 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej
Warszawa-Wilanów
Szkoła Podstawowa nr 300 im. W. Rutkiewicz
Warszawa-Włochy
Szkoła Podstawowa nr 66 im. ks. J. Chrościckiego
Szkoła Podstawowa nr 359 im. Zawiszaków Proporca „Victoria”
Warszawa-Wola
Szkoła Podstawowa nr 387 im. Szarych Szeregów
Warszawa-Żoliborz
Szkoła Podstawowa nr 392 im. J. Bytnara ps. „Rudy”
Gmina Grodzisk Mazowiecki
Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza
Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Konopnickiej
Szkoła Podstawowa im. dr M. Chełmońskiego w Adamowiźnie
Szkoła Podstawowa nr 5 im. L. Teligi
Kobyłka
Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 im. Z. Nałkowskiej
Zespół Szkół nr 2
Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 3 im. K. Wojtyły w Kobyłce
Lesznowola
Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Mrokowie
Otwock
Szkoła Podstawowa nr 3 im. T. Morusa
Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Elwiro Andriollego
Szkoła Podstawowa nr 8 im. gen. J. Filipowicza
Szkoła Podstawowa nr 12 im. K. Makuszyńskiego
Stare Babice
Szkoła Podstawowa w Koczargach Starych z Oddziałami Gimnazjalnymi
Żyrardów
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi im. F. de Girarda
Zespół Szkół Publicznych nr 4 im. M. Reja
Szkoła Podstawowa nr 6 im. E. Orzeszkowej
Szkoła Podstawowa nr 7 im. H. Sienkiewicza
JESTEM SMART
O tym, że matematyka – przedmiot niezbyt lubiany przez większość uczniów niezależnie od rodzaju szkoły, może być ciekawa i pasjonująca- przekonali się uczniowie klasy 7b.
Nasza szkoła jest szkołą dobrze wyposażoną w sprzęt multimedialny, w każdej sali są rzutniki i ekrany bądź tablice multimedialne, które sprawiają, że każda lekcja może być przeprowadzona w bardzo interesujący dla uczniów sposób.
Uczniowie klasy 7b po zapoznaniu się z informacjami na temat konkursu „Jestem SMART” rozpoczęli naukę planimetrii czyli geometrii płaskiej, ale w bardzo nietypowy sposób. Na lekcjach omawiane było położenie odcinków i linii prostych na płaszczyźnie, ale omówienia były przeplatane ćwiczeniami praktycznymi na tablicy interaktywnej. Pod kierunkiem Pani Doroty Okoń uczniowie samodzielnie „rysowali” na tablicy odcinki i proste.
Tematem następnych lekcji były własności trójkątów. Uczniowie pracując w grupach opracowywali zadane rodzaje trójkątów ( ostrokątne, rozwartokątne, prostokątne), następnie lider zespołu przedstawił je na tablicy multimedialnej. Uczniowie bardzo chętnie wykorzystywali tablicę w pracy na lekcjach, choć czasami mieli problemy z dokładnością rysunku :).
Po zakończeniu części matematycznej uczniowie zmierzyli się z przetłumaczeniem swoich prac na język angielski. Pod kierunkiem Pani Katarzyny Parys w parach i grupach tłumaczyli zdania opisujące właściwości różnych trójkątów korzystając m.in. ze słowników online ( edict .pl. czy bab.la )- mogli korzystać zarówno z laptopa w pracowni językowej jak i ze słowników we własnych telefonach komórkowych. Na początku nie było to łatwe zadanie, ale potem szybko i sprawnie wykorzystywali słowniki w wersji elektronicznej do wyszukiwania potrzebnych słówek.
Zakończeniem projektu było przepisanie opisów figur na lekcji informatyki z wykorzystaniem programu Word. Prace uczniów dostępne są na stronie szkoły:)
TRIANGLES The acute-angled triangle
1. The acute-angled triangle can be:
· Equilateral
· Isosceles
2. The equilateral triangle has got two legs of the same length.
3. The isosceles triangle has got:
1)All sides of the same length
2)All its angles are 60°
By: Ola Trzaska
Ola Strzeszewska
Kamila Pokojska
The right-angled triangle
What is the right-angled triangle like?
It has got one angle 90°and two acute angles.
The right-angled triangle can be:
1. scalene
2. isosceles
The isosceles triangle has got:
- Two legs of the same lenght
- Two angles 45° on its base.
By: Oliwia Grunt
Marta Markus
Kinga Sroka
Marysia Opałka
Triangles are polygons with the smallest number of sides.
The Egyptian triangle
This triangle has got the sides of 3cm, 4cm, 5cm long. This triangle is the only one right-angled triangle, the length of which sides are the three following natural numbers.
It is called the Egyptian triangle, because it was used in ancient Egypt to find the right angle.
By: Konrad Karczewski, Wojtek Ratyński
There are two types of obtuse-angled triangles: obtuse –angled triangle which is scalene and obtuse-angled triangle which is isosceles.
The obtuse-angled triangle has got an obtuse angle (more than 90 ̊ and less than 180 ̊).
You can measure its area by using this formula:
P=a x h:2
a- the length of one side of a triangle
h- the length of height
The obtuse- angled triangle has got:
- Two sides of the same lenght
- The angles at the base are equal
By:Kuba Stańczak
Adam Strzyżewski